Nieuws | 23 juni1938-2025

In Memoriam - Henk van Os

Vandaag nemen we afscheid van Henk van Os. We bewaren en koesteren hele fijne en dierbare herinneringen aan deze rasverteller en briljante kunsthistoricus.

undefined

Henk maakte in samenwerking met Jenny Reynaerts en Huigen Leeflang in 2008 de tentoonstelling De Ontdekking van Nederland; vier eeuwen landschap verbeeld door Hollandse meesters. Zoveel aandacht en liefde kwam in dit gezamenlijke avontuur samen. Henk heeft op zijn eigen, onnavolgbare wijze er ook voor gezorgd dat CODA ontdekt werd door Apeldoorn en de rest van de wereld. Hij heeft de toen nog jonge organisatie stevig omarmd. De bruiklenen uit binnen- en buitenland werden hem ook allemaal gegund. Hij noemde het ‘proletarisch winkelen - dus zonder te betalen - het mooiste uitzoeken en meenemen voor een tentoonstelling’.

In De Ontdekking van Nederland maakte Van Os duidelijk dat wat wij vandaag de dag mooi vinden aan het Nederlandse landschap vooral bepaald is door schilders. Van Os:

“Zij hebben het bijzondere in het alledaagse ontdekt en in hun kunstwerken tot uiting gebracht. In een spel van licht, kleur en compositie verhieven ze het landschap tot kunst. Ze schiepen een werkelijkheid, waarin wij zijn gaan geloven en waarvan we zijn gaan houden.”

Voor de tentoonstelling selecteerde hij werken van Van Goyen, Avercamp, Ruisdael en Van de Velde, La Fargue, Kamphuijsen, Weissenbruch, Greive, Mauve, Maris, Toorop, Sluijters, Altink en Chabot. Duinlandschappen met ruiters, stranden in zomerlicht, pittoreske dorpjes tussen het groen, boerenland, dobberende zeilboten en idyllische bleekveldjes. Samen brachten ze in deze tentoonstelling een ode aan een Nederland dat voor iedereen herkenbaar is.



De Ontdekking van Nederland maakte deel uit van de eerste Triënnale Apeldoorn en was te zien van juni tot en met september 2008. De tentoonstelling ging vergezeld van een documentaire met Henk van Os die hier terug te zien is. Het persbericht bij de tentoonstelling is hier te downloaden en te lezen. De tentoonstellingsteksten van Henk van Os zijn hier te lezen.

Carin E.M. Reinders
directeur-bestuurder CODA

Laatst bewerkt op: 23 juni