
Maatschappelijke thema's, kunst, wetenschap en techniek: bij CODA Talks komt het allemaal samen. Op vrijdag 17 oktober 2025 is het thema van CODA Talks ‘Mens en natuur’. Onze gasten, variërend van wetenschappers en kunstenaars tot ondernemers en activisten, brengen hun unieke perspectieven en expertise aan tafel. Met een ervaren moderator delen zij hun kennis én reflecteren ze op de uitdagingen en mogelijkheden die onze samenleving kenmerken. Van klimaatverandering tot technologische innovaties en van sociale rechtvaardigheid tot grensverleggende kunstvormen - niets blijft onbesproken bij CODA Talks!
Hoe verhouden wij ons, als mensen, tot de natuur – en hoe anders zou die verhouding kunnen zijn? In een tijd waarin ecologische systemen onder druk staan, groeit ook het besef dat onze blik op de natuur zelf moet veranderen. En de natuur niet langer te zien als iets wat we moeten beheersen of benutten en wat buiten ons staat. Maar als iets waar we allemaal onlosmakelijk deel van uitmaken.
Dit gesprek brengt kunstenaars, denkers en onderzoekers samen die de verhouding tussen mens en natuur benaderen als iets fundamenteel relationeels. Geen vaststaand antwoord, maar een uitnodiging tot het verkennen van andere vormen van weten, van kijken, van zijn. Onze gasten tijdens deze CODA Talks zijn:
Eva Vriend
Eva Vriend is een van de populairste geschiedenisschrijvers van Nederland. Ze is de auteur van bestsellers als Eens ging de zee hier tekeer, Het nieuwe land en Het eiland van Anna en werd meermaals genomineerd voor de Libris Geschiedenis Prijs. In haar nieuwe essay onderzoekt Vriend de grenzen van de maakbaarheid. Aan de hand van het onbekende verhaal van vader en zoon Thijsse laat ze zien hoe onze verhouding tot de natuur telkens verandert. In tijden van stikstofproblemen, afnemende biodiversiteit en klimaatcrisis biedt De waterzoon een verrassend historisch perspectief op een vraagstuk dat ons allemaal raakt.
Lex ter Braak
Lex ter Braak is schrijver en beeldend kunstenaar. Hij schreef onder meer Levensvormen (2021) en in voorbereiding is As One, een boek over zijn beeldende werk en teksten. Hij exposeerde met meerdere tentoonstellingen. Momenteel is zijn werk te zien in CODA Paper Art. Zijn kunstserie is gemaakt met acht verschillende papiersoorten, waaronder Japans Awagami-papier. Ter Braak combineerde de papiersoorten met weefdraden, textiel, wol, verf en lijm. Hij liet zich voor deze serie inspireren door Chinese landschapskunst.
Milah van Zuilen
Milah van Zuilen koppelt haar werk als kunstenaar en bosecoloog in opleiding aan veldwerk en wandelingen over aangetaste stuifzandgebieden. De verzamelde natuurlijke materialen herschikt ze tot geometrische composities. Voor de tentoonstelling Holy Shit - Kunst over een veranderend landschap maakte Van Zuilen nieuwe wandelingen over stuifzandgebieden die aangetast zijn door stikstof. De werken die daaruit voortkwamen tonen een diepe verbondenheid met het landschap en werpen een kritische blik op hoe wij dat landschap proberen te begrijpen en beheersen.
Over CODA Talks
CODA Talks wordt vijf keer per jaar georganiseerd. Deze editie van CODA Talks is onderdeel van het programma van CODA Paper Art 2025 en wordt mede mogelijk gemaakt door: